Prøveplan

Københavns Ungdoms Symfoniorkester

 

PRØVEPLAN - Efterårsprojekt 2018

 

Date

Time

Place

Info

Tuesday 14-08-2018

19-?

?

Programme presentation

Tuesday 28-08-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

First Rehearsal

Tuesday 04-09-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 11-09-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 18-09-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 25-09-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 02-10-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 09-10-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 16-10-2018

-

-

Autumn break

Tuesday 23-10-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Saturday 28-10-2018

10-16

?

Rehearsal Weekend

Sunday 29-10-2018

10-16

?

Rehearsal Weekend

Tuesday 30-10-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 06-11-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 13-11-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

-

Tuesday 20-11-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

General Rehearsal

Friday 23-11-2018

Rehearsal: 17.45

Concert: 19.30

Ørestad Bibliotek1

Concert

Monday 26-06-2018

Rehearsal: 18.15

Concert: 20.00

Hellig Kors Kirke

Concert

1. Arne Jacobsens Allé 19, 2300 København

 

ØVESTED/REHEARSAL PLACE

Vi øver hver tirsdag kl. 19-21.45 i Hellig Kors Kirke (Kapelvej 38, 2200 København N). Læs prøveplanen for opdaterede oplysninger om prøvet (sted, tid, og program).

 

We reharse on Tuesday from 19:00 until 21:45 in Hellig Kors Kirke (Kapelvej 38, 2220 Copenhagen N). Read the rehearsal plan for updated information about the rehearsal (place, time, and programme).

LIGE NU HAR VI LEDIGE PLADSER TIL

RIGHT NOW WE ARE LOOKING FOR

  • HORN
  • BASUN / TROMBONE
  • OBO / OBOE
  • BRATSCH / VIOLA
  • BAS / DOUBLE-BASS
  • SLAGTØJ / PERCUSSION
  • STRYGERE ER ALTID VELKOMNE /

STRINGS ARE ALWAYS WELCOME

 

KOMMENDE PROJEKT Efterår 2018

PROJEKTOPSTART 28. august

ØVEWEEKEND 27. & 28. Oktober

KONCERTER 23. & 26. November

PROGRAM

Brahms- Serenade no.1

Mozart- Don Giovanni, overture

Barber - Adagio

Larsson - Pastorale (2. sats)

DIRIGENT Jesper Ryskin

 

CVR: 33 23 21 01 Reg: 9570 Kontonr.: 12562527