Prøveplan

Københavns Ungdoms Symfoniorkester

 

PRØVEPLAN - Summerproject 2018

 

Date

Time

Place

Info

Tuesday 20-03-2018

19-?

ITU1

Dinner and program presentation

Tuesday 03-04-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

 

Tuesday 10-04-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

Tutti

Tuesday 17-04-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

Tutti

Dvorak part 1-4

Saturday 21-04-2018

10-16

Hellig Kors Kirke

Rehearsal weekend

Only strings

10:00-11:00 Enigma

11:15-12:15 Sibelius

12:45-14:15 Dvorak 4.

14:30-16:00 Dvorak 1.

Sunday 22-04-2018

10-16

Gladsaxe Gymnasium2

Rehearsal weekend

10:00-11:00 Dvorak 2.

11:15-12:15 Dvorak 3.

12:45-14:15 Brahms x 3

14:30-16:00 Playthrough

Tuesday 24-04-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

String rehearsal

Tuesday 01-05-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

 

Tuesday 08-05-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

 

Tuesday 15-05-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

 

Tuesday 22-05-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

 

Tuesday 29-05-2018

19-21:45

Grøndalskirken3

Tutti

Dvorak part 1.

Dvorak part 4.

Elgar

Brahms part 5.

Tuesday 05-06-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

Tutti

Dvorak part 2.

Dvorak part 3.

Brahms part 3.

Sibelius

Brahms part 1.

Tuesday 12-06-2018

19-21:45

Hellig Kors Kirke

Dressrehearsal

Thursday 14-06-2018

Rehearsal: 17:45

Concert: 19:30

Skt. Jakobs Kirke4

Concert

Sunday 17-06-2018

Rehearsal: 14:00

Concert: 16:00

Hellig Kors Kirke

Concert

1. Rued Langgaards Vej 7, 2300 København

2. Buddinge Hovedgade 81, 2860 Søborg

3. Hulgårdsvej 2, 2400 København NV

4. Østerbrogade 59, 2100 København Ø

 

ØVESTED/REHEARSAL PLACE

Vi øver hver tirsdag kl. 19-21.45 i Hellig Kors Kirke (Kapelvej 38, 2200 København N). Læs prøveplanen for opdaterede oplysninger om prøvet (sted, tid, og program).

 

We reharse on Tuesday from 19:00 until 21:45 in Hellig Kors Kirke (Kapelvej 38, 2220 Copenhagen N). Read the rehearsal plan for updated information about the rehearsal (place, time, and programme).

LIGE NU HAR VI LEDIGE PLADSER TIL

RIGHT NOW WE ARE LOOKING FOR

  • HORN
  • BASUN / TROMBONE
  • OBO / OBOE
  • BRATSCH / VIOLA
  • BAS / DOUBLE-BASS
  • SLAGTØJ / PERCUSSION
  • STRYGERE ER ALTID VELKOMNE /

STRINGS ARE ALWAYS WELCOME

 

KOMMENDE PROJEKT Summer 2018

PROJEKTOPSTART 20. mars

ØVEWEEKEND 21. & 22. April

KONCERTER 14. & 17. Juni

PROGRAM

Sibelius - Valse Triste

Elgar - Nimrod from Enigma - variations

Brahms - Hungarian Dances nr. 1, 3, and 5

Dvořák - 8th Symphony

DIRIGENT Jesper Ryskin

 

CVR: 33 23 21 01 Reg: 9570 Kontonr.: 12562527